Mateřská škola

Okružní Třebíč

ZAJÍMAVÉ RECEPTY

recepty

Celerové karbanátky se sýrem pečené v troubě

 

Vynikající karbanátky bez masa, kde hlavní roli hraje celer. Nutričně perfektní. Jsou bohaté na vlákninu, kvalitní sacharidy i bílkoviny, zcela bez mouky, chuťově výrazné, nenasáklé olejem, přesto šťavnaté.
 
Budete potřebovat
 • 400 g na jemno nastrouhaného celeru (střední bulva)
 • 100 g tvrdého sýra (eidam, gouda, ...)
 • 3 vejce
 • hrst čerstvé petrželky nebo jarní cibulky
 • Na dohuštění 7 - 8 lžic suchých ingrediencí (dala jsem 4 lžíce vloček z quinoi, 2 lžíce jemných ovesných vloček a 2 lžíce polohrubé mouky)
 • Na dochucení sůl, pepř, může být oblíbené koření na zeleninu, či dochucovadlo ze sušené zeleniny, kdo chce česnek, majoránku.
 • 2 lžíce olivového oleje do směsi + trochu na potření pečicího papíru a rukou
Postup
 1. Celer nastrouhejte na jemno, sýr na hrubo. Přendejte do větší mísy a přidejte všechny ostatní ingredience (vejce, cibulku nebo zelenou petrželku, koření, olivový olej)
 2. Zahustěte vločkami v kombinaci s moukou. Já jsem si oblíbila vločky z bezlepkové obiloviny Quinoa, které jsem nakombinovala s ovesnými vločkami a moukou. Každý celer může být jiný, každé vejce jinak velké, proto celkové množství lžic zvolte s citem. Když zahustíte málo, nepůjdou vytvarovat karbanátky. Když zbytečně moc, mohou být karbanátky ve výsledku tužší.
 3. Plech vyložte pečicím papírem a prsty ho potřete tenkou vrstvou oleje. Naolejovanýma rukama tvořte karbanátky, které na plechu ještě decentně pomocí mašlovačky potřete olejem.
 4. Pečte na 180 stupňů asi 40 minut do zezlátnutí.
Celer považuji za nedoceněný, měl by se pro své pozitivní vlastnosti zařazovat do jídelníčku daleko častěji. Každý dobrý recept tomu pomáhá :)

chef

 

Přejeme dobrou chuť